Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Jak naložit s přebytečnou energií ze slunce?

Čtvrtek, 26. Únor 2015

V posledních dvou letech se nás začali zákazníci, kteří již mají instalovanou fotovoltaickou elektrárnu, čím dál častěji dotazovat, jak naložit s přebytečnou energií, kterou vyrobili a kterou nemají jak okamžitě spotřebovat. Pochopitelně první logický krok byla instalace nějakého dostupného a ověřeného regulátoru přebytků energie (ideálně Wattrouter se kterým máme již dlouholeté zkušenosti a nainstalovali jsme jich již mnoho desítek kusů), pomocí kterého jsme schopni poslat v reálném čase výroby onu přebytečnou energii do předem vytipovaných spotřebičů, (ideálně bojler, akumulační nádoba, pokojový přímotop, akumulační kamna, baterie atd.).

Jako další varianta jak naložit s přebytečnou energií je uložit tuto energii na „horší časy“, tzn. např. v nočních hodinách využít přes den vyrobenou energii na chod některých spotřebičů v domě. Postupem času s přibývajícími počty těchto realizací jsme tento záložní akumulační systém zdokonalili tak, že nyní jsme schopni toto aplikovat na většinu nových či již hotových  FVE.

Ovšem co si budeme povídat, vždy je důležitý faktor cena, a zde vždy zvítězí první výše zmíněná varianta, kdy se cena bude pohybovat do cca 15.000,-Kč (cena je za montáž na klíč). Co se týče ceny za bateriový systém, tak zde s v případě nejmenšího záložního systému, který má smysl realizovat (obsahuje 4 kusy speciálních akumulátorů 12V/200Ah, solární nabíječku a bateriový invertor - zařízení, které transformuje stejnosměrné napětí z baterií 48V na napětí střídavé 230V, ideálně čistá sínusovka) včetně montáže se bude cena pohybovat od 80.000,-Kč. Z těchto 4 kusů akumulátoru lze při jednom cyklu získat na výstupu cca 6,0kW (počítáno při 55% vybití). Tudíž v případě každodenního využití tohoto systému, lze do baterií uložit přes den z FVE např. 6 7kW a následně tuto energii využít v nočních hodinách pro chod domácnosti.