Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Fotovoltaická elektrárna v roce 2014? Jen pro vlastní spotřebu

Pátek, 11. Duben 2014

Základy fotovoltaice položil v roce 1905 Albert Einstein, jemuž se podařilo vysvětlit fotoelektrický jev (a získat za něj Nobelovu cenu). První funkční článek spatřil světlo světa v roce 1954 s cca 4% účinností (ta dnešní se pohybuje kolem 17 %) a zpočátku našly fotovoltaické články uplatnění „jen” při napájení satelitů.

V ČR se první fotovoltaickou elektrárnou (FVE) může pyšnit informační středisko Dukovany. Instalace proběhla v roce 1997 a měla výkon 10 kWp, 200 panelů a celkovou plochu 75 metrů čtverečních; dnes slouží hlavně k demonstračním účelům.

FVE v ČR pro spotřebitele a firmy

Od roku 2009 jste mohli získat povolení k připojení a finanční podporu (Zelený bonus nebo přímá výkupní ceny). FVE s výkonem 1 kWp stála 95 000 Kč místo dnešních 39 000 Kč a situace byla více než chaotická, protože i příslušné úřady se s FVE teprve sžívaly. 

Rok 2014 je dalším zlomovým rokem, protože vlastníci FVE poprvé nedostanou subvence. Tím jednak klesá motivace nových investorů pro výrobu zcela čisté energie a jednak se tím také samozřejmě prodlužuje doba návratnosti. V blízké době by však měl vstoupit v platnost program Net Metering (o něm více v jiném článku), který subvence efektivně nahradí.

Jaký výkon elektrárny zvolit?

Prozatím byste tedy měli investovat do takového výkonu FVE, který co nejpřesněji pokryje vaši spotřebu (lze také dohodnout odkup přebytků od vašeho dodavatele „běžné” elektřiny, ten však není nějak závratně cenově výhodný).

Místo výdělku se tedy budete snažit dosáhnout úspory peněz, které už máte. Tím pádem vás také čeká pečlivý výběr dodavatele FVE – právě na odbornosti a zkušenosti instalační firmy záleží, jak dobře pro vás FVE bude pracovat.

Sladění výroby a spotřeby

Při současných technologiích už samozřejmě nemusíte sedět doma jako ostříži a utíkat zapnout spotřebiče, když vysvitne sluníčko. Tzv. regulátory přebytků  neustále hlídají energetický poměr v objektu a dle předem nastavených pravidel spínají či odpínají dané spotřebiče (např. bojler, přímotop, klimatizaci atd.) tak, aby vám energie neutíkala do veřejné sítě.

Navíc si můžete nechat nainstalovat baterie, které budou případné přebytky zachytávat. Tuto energii pak můžete využívat například pro kompletní osvětlení rodinného domu ve večerních hodinách či chod TV / PC – jen za pomoci 4 akumulátorů, speciální nabíječky a bateriového střídače.

Závěrem

I přes současnou legislativní situaci a absenci subvencí není třeba panikařit – i kdyby měl tento stav vydržet delší dobu, FVE vám pořád může ušetřit pořádný balík peněz. Pro více informací, reference nebo objednání realizace FVE nás prosím kontaktujte zde.